Waiting for indexing
BMW Serie 3 335D xDrive 313Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
313Hp
Modified
380Hp
Difference
67Hp
Torque
Original
630Nm
Modified
750Nm
Difference
120Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
19%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 3 335D xDrive 313Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | F3x LCI - 06 / 2015 - 2019 |
| Engine: | 335D xDrive 313Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 313Hp |
| Original torque: | 630Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 380Hp |
| Power difference: | 67Hp |
| Mod torque: | 750Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 19% |
Data sheet
| Engine Code: | N57D30B |
| Displacement: | 2993 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP45 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - |