Waiting for indexing
BMW Serie 3 328i 230Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
230Hp
Modified
250Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
325Nm
Difference
25Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
8%
BMW Serie 3 328i 230Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | E90/E91 - 2010 - 2011 |
| Engine: | 328i 230Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 230Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 250Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 325Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | N51B30A |
| Displacement: | 2996 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.70 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental MSV80 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |