Waiting for indexing
BMW Serie 3 318i 118Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
118Hp
Modified
131Hp
Difference
13Hp
Torque
Original
180Nm
Modified
200Nm
Difference
20Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
11%
BMW Serie 3 318i 118Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | E46 - 1998 - 2005 |
| Engine: | 318i 118Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 118Hp |
| Original torque: | 180Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 131Hp |
| Power difference: | 13Hp |
| Mod torque: | 200Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | M43B19 |
| Displacement: | 1895 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 83,5 mm |
| Compression Ratio: | 9.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch BMS46 / Bosch ME9 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Galetto- MPPS- |
| Protocols: | Banco |