Waiting for indexing
BMW Serie 3 325 TDS 143Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
143Hp
Modified
170Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
330Nm
Difference
70Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 3 325 TDS 143Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | E36 |
| Engine: | 325 TDS 143Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 143Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 170Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | 256T1 |
| Displacement: | 2497 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 82,8 mm |
| Compression Ratio: | 22.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C31 |
| Tools: | Eprom programmer- |