Waiting for indexing
Acura RDX 2.3T SH-AWD
Original
Modified
Difference
Power
Original
240Hp
Modified
265Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
353Nm
Modified
400Nm
Difference
47Nm
RPM
Power
Torque
Mod Power
10%
Mod Torque
13%
Fuel Saving
5%
Acura RDX 2.3T SH-AWD
| Brand: | Acura |
| Model: | RDX |
| Generation: | 1st (2006-2012) |
| Engine: | 2.3 Turbo 240Hp |
| Fuel: | Petrol |
| Original power: | 240Hp |
| Original torque: | 353Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 265Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 47Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | K23A1 |
| Displacement: | 2300 CC |
| Bore & Stroke: | 86.00 x 99.00 mm |
| Compression Ratio: | 8.80 |
| Ecu Model: | Keihin |
Performance Gains:
- +25 hp and +40 Nm
- Final output: 265 hp / 400 Nm
Key Optimizations:
- VTC maps refined → improved turbo spool and part‑throttle turbo response
- Speed limiter removed → unrestricted top‑end performance
- Boost maps optimized → smoother and more efficient boost delivery
- Fuel maps recalibrated → balance of power and economy
- Ignition timing maps adjusted → maximum safe power with reliability