Waiting for indexing
Acura MDX Type S 3.0t 355Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
355Hp
Modified
405Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
480Nm
Modified
600Nm
Difference
120Nm
RPM
Power
Torque
Mod Power
14%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
5%
Acura MDX Type S 3.0t 355Hp
| Brand: | Acura |
| Model: | MDX |
| Generation: | 4th (2021+) |
| Engine: | 3.0 Turbo 355Hp |
| Fuel: | Petrol |
| Original power: | 355Hp |
| Original torque: | 480Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 405Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 600Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | J30AC |
| Displacement: | 2997 |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Denso |
| Protocols: | Obd, Bench |
Our Stage1 map adds about 50 hp and 120 Nm and makes the car faster and more comfortable to drive.
Improvements Include:
– Disable Speed Limit 112mph
– Set throttle response and throttle sensitivity to stage1 (for better pedal response)
– Optimized boost maps
– Optimized fuel maps
– Optimized ignition maps.
Supported ECU Part Numbers:
37820-61B-A520
37820-61B-A530
37820-61B-A540
37820-61B-A550
37820-61B-A560
37820-61B-A570
37820-61B-A580
37820-61B-A590
37820-61B-A710
37820-61B-A720
37820-61B-A730