Waiting for indexing
Audi A6 2.0 TFSI 211Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
211Hp
Modified
260Hp
Difference
49Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
400Nm
Difference
50Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
5%
Audi A6 2.0 TFSI 211Hp
| Brand: | Audi |
| Model: | A6 |
| Generation: | C7 - 2011 - 2018 |
| Engine: | 2.0 TFSI 211Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 211Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 260Hp |
| Power difference: | 49Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Displacement: | 1984 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.1 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |