Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.8 TSI 152Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
152Hp
Modified
190Hp
Difference
38Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
350Nm
Difference
100Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
40%
Fuel Saving
5%
Skoda Octavia 1.8 TSI 152Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 1.8 TSI 152Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 152Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 38Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 40% |
Data sheet
| Displacement: | 1798 CC |
| Ecu Model: | ME17.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech Powergate - Autotuner OBD - CMD OBD - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCMFlash |