Waiting for indexing
Lexus LX450d 4.5 D-4D V8 249Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
249Hp
Modified
330Hp
Difference
81Hp
Torque
Original
650Nm
Modified
820Nm
Difference
170Nm
Mod Power
32%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Lexus LX450d 4.5 D-4D V8 249Hp
| Brand: | Lexus |
| Model: | LX450d |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 4.5 D-4D V8 249Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 249Hp |
| Original torque: | 650Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 330Hp |
| Power difference: | 81Hp |
| Mod torque: | 820Nm |
| Torque difference: | 170Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 32% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | 1VD-FTV |
| Displacement: | 4461 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 275922-001 (CAN) / Denso 275922-092 (CAN) / Denso 76F00XX |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Bitbox- Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |