Waiting for indexing
Audi Q7 3.0 TDI 245Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
245Hp
Modified
300Hp
Difference
55Hp
Torque
Original
550Nm
Modified
650Nm
Difference
100Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Audi Q7 3.0 TDI 245Hp
| Brand: | Audi |
| Model: | Q7 |
| Generation: | 2010 - 2014 |
| Engine: | 3.0 TDI 245Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 245Hp |
| Original torque: | 550Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 55Hp |
| Mod torque: | 650Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | CLZB |
| Displacement: | 2967 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 91,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Aisin AL1000 / Bosch EDC17CP44 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd - Bootmode |