Waiting for indexing
Audi Q5 2.0 TFSI 225Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
225Hp
Modified
270Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
430Nm
Difference
80Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Audi Q5 2.0 TFSI 225Hp
| Brand: | Audi |
| Model: | Q5 |
| Generation: | 8R - 2012 - 2016 |
| Engine: | 2.0 TFSI 225Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 225Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 270Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | CNC |
| Displacement: | 1984 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.1 / Siemens/Continental Simos 12 / Siemens/Continental Simos 18 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |