Waiting for indexing
Audi A5 2.0 TDI CR 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
185Hp
Difference
49Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
410Nm
Difference
90Nm
Mod Power
36%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Audi A5 2.0 TDI CR 136Hp
| Brand: | Audi |
| Model: | A5 |
| Generation: | MK1 - 2007 - 2011 |
| Engine: | 2.0 TDI CR 136Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 49Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 36% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | CAGB |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C46 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - MPPS- |