Waiting for indexing
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Turbo Multiair 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
185Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
290Nm
Difference
40Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Turbo Multiair 170Hp
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | Giulietta |
| Generation: | 2014 - 2016 |
| Engine: | 1.4 Turbo Multiair 170Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 290Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | 940A2000 |
| Displacement: | 1368 CC |
| Bore & Stroke: | 72,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli MM8GMF |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | OBD, Boot |